Môže vaše dieťa ostať vo Veľkej Británii samé doma bez dozoru? Od akého veku?

Zákon o dieťati, od kedy môže ostať samé bez dozoru
Zákon nehovorí o veku, kedy môžete nechať svoje dieťa samé, ale že je trestný čin nechať dieťa samé, ak ho vystavíte riziku.

Musíte zvážiť  ako vyspelé je vaše dieťa, rozhodnúť či môže ostať samé bez dozoru dospelého napr. doma, v aute…

Národná spoločnosť na prevenciu zanedbania detí (NSPCC) tvrdí:

Deti mladšie ako 12 rokov sú nevyspelé, aby mohli ostať bez dozoru
Deti mladšie ako 16 rokov by nemali ostať samé cez noc
Deti, batoľatá a veľmi malé deti by nikdy nemali zostať samé

Rodičia môžu byť stíhaní, ak nechajú dieťa bez dozoru „Dieťa prežije zbytočný stres, strach alebo sa zranenia“.
Zákon nestanovuje presný vek, od kedy môže dieťa ostať bez dozoru.

 

Zákony v Anglicku a vo Walese, Škótsku a Severnom Írsku

Zákony v Anglicku a vo Walese, Škótsku a Severnom Írsku hovoria, že deti nesmú byť zanedbávané alebo opustené “ pričom dieťa, prežije pravdepodobne zbytočné stres alebo zranenie“.

Údaje získané z BBC Breakfast, že viac ako 500 ľudí bolo zatknutých v Anglicku a vo Walese v rokoch 2014 až 2014, keď nechali samé deti  bez dozoru.
Väčšina zatknutých rodičov  sa týkala detí vo veku do 10 rokov, no vek detí sa pohyboval od šiestich týždňov do 15 rokov.

Tak, ako by mali rodičia chápať výklad zákona, aby zistili, kedy je legálne nechať dieťa samé, kedy je protizákonné nechať dieťa osamote a môžu byť trestne stíhaný?

Vláda sa odvoláva na rodičov v usmerneniach NSPCC, podľa ktorých rozhodnutie o tom, kedy môže dieťa ostať samé doma, je „zložité rozhodnutie“ bez „tvrdých a rýchlych pravidiel“, pretože každé dieťa je iné.
Výklad zákona je,  že rodičia „nemajú ponechať dieťa samé, ak by mohlo byť akokoľvek ohrozené „, a odporúča rodičom, aby použili vlastné zváženie.


Tvrdiť, že 13-ročný školák môže  isť domov sám a je to v poriadku, až kým sa rodičia nevrátia domov, zatiaľ čo sú v dome iba 15-roční študenti „sú ešte nezrelý nesmú byť dlhšie, ako pár minút“ .
Podľa týchto zákonov, dieťa nesmie ostať samé, bez dozoru dospelého do vtedy, dokiaľ rodič nezváži po 16. roku, že dieťa je dostatočne zrelé.

Rodičia neriskujte a svoje detí nenechajte bez dozoru nikde. Radšej si deti zariaďte, aby nešli ani domov samé. Do 16 rokov máte za svoje dieťa zodpovednosť vy, rodičia.
Táto krajina má vlastné zákony a my ich musíme rešpektovať.

Veková hranica je, že 12-ročné dieťa je po ukončení tohto veku, deň narodenín 13. roku.

Zdroj: 

www.gov.uk/law-on-leaving-your-child-home-alone

www.lipsupportstrategy.org.uk/

Autorka: Dagmar Dureckova