Facebook je verejný, preto zvažujte, čo zverejňujete

Milý rodičia,

chcem vás upozorniť nakoľko sa opakuje problém s nevhodnými fotkami. Niekoľko prípadov je v riešení, a aby ste mali predstavu o čom hovorím, ide napr. o to keď rodič zverejnil nahého novorodenca, keď nahé dieťa zverejnili pri kúpaní a  posielali si tieto fotky cez mobil, messenger priateľom, rodine. Tieto fotografie sa potom môžu ľahko ocitnúť na stránkach s pedofilným obsahom aj keď je vyobrazená čo i len čas tela. Vy ani netušíte, kde všade sa dostanú vaše fotografie.  Buďte obozretný a zverejňujte iba vhodné fotografie, čo v tomto prípade znamená také, kde sú vaše deti oblečené. Dávajte pozor na fotky z blízka, identita tváre môže byť ľahko zneužitá na rôzne účely a ako napr. vystavenie dokladov, alebo jeden z najhorších scenárov kedy sa takáto fotografia dostane do „katalógu“ a následne v prípade záujmu sa vďaka vami dobrovoľne zverejnenými informáciami o pobyte a pohybe vašej rodiny (pozor na lokalizačné služby) stane obeťou únosu a… a ďalej radšej ani nerozvíjame tento príklad.

Pamätajte, že menej je niekedy viac. Tešte sa z fotiek doma s blízkymi, ktorý vás naozaj milujú. Facebook je verejný a bez nastavenia súkromia nekontrolovateľný a preto aj keď neúmyselne, no ľahkovážne vystavujete ohrozeniu svoje detičky. Nikdy neviete kto fotky stiahne a načo ich použije. Odporúčam vám vždy dôsledne zvážiť čo je vhodné zverejniť. Na základe zverejnenia nevhodných fotiek sociálna služba  obvinila rodičov zo sexuálneho zneužívania, pedofíliu vlastných rodičov. Zneužiť tieto pomôžu aj na už spomenuté vystavenie dokladov, či fotomontáž a podobne. Verte, že facebook je zradný a sledovaný.

Narábajte opatrne aj s fotkami ktoré sú žartovné, ponižujúce, kompromitujúce. Maličké deti nevedia dať svoj súhlas na zverejnenie. Je to len a len vaša zodpovednosť pričom však následky budú znášané všetkými zúčastnenými. Momentálne je to super fotka, ušpinené od čokolády, na toalete, ….. je však dôležité si uvedomiť, že z vášho dieťatka  postupne vyrastie dospelý človek v období puberty obzvlášť citlivý na „vtipné“ obrázky seba. Čo sa raz na internete ľahko zverejní, už sa nedá tak úplne ľahko dať preč.

Chráňte si súkromie, nenechajte si ho zničiť nerozvážnosťou, hlavne nevystavujte svoje najcennejšie čo máte, vaše detí zbytočným rizikám.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorka Dagmar 

Odkazy:

https://www.novinky.cz/…/396413-prestante-davat-na-facebook…
http://tn.nova.cz/…/pozor-tyhle-fotky-deti-na-socialni-site…
http://www.teraz.sk/…/rodicia-fotky-deti-…/85991-clanok.html
http://www.dsl.sk/article.php?article=17588