Na Slovensku ma prekvapil prípad ďalšieho odobratého Dieťaťa

Pred pár dňami som si prečítala smutný článok v Novom Čase o odobratí malého Samka.

Pozorne som si článok prešla niekoľkokrát. Udivilo ma, že dieťa odobrali počas vyučovania priamo zo školy. Neviem sa stotožniť s možnosťou odoberania detí počas vyučovania. Rodičia dajú deti do školy, kde sú v bezpečí a sú si istý, že dieťa odtiaľ vyzdvihnú, alebo sa im vráti domov. Zastávam názor, že problémy vzniknuté doma, sa majú riešiť výlučne mimo školy. Odobratie dieťaťa v škole má zlý vplyv na všetky deti v triede, na chodbe, na celej škole… Takýto akt sa nedá zakryť a žiaci sa vždy dozvedia čo sa stalo. Rozprávajú o tom učitelia a v podstate všetok personál. Koľko detí teraz do tej školy chodí zo strachom? Koľko detí teraz zakaždým dáva otázku rodičom „a nevezme ma nikto v škole preč?“. V každom prípade domáca problematika sa má riešiť v rámci rodín doma a na úradoch na to určených.

Jedným zo záverov po prečítaní priebehu tejto akcie je, že mi nesedia časy. Samka odobrali o 12:00 a teda v čase, kedy ešte nebolo na svete súdne rozhodnutie. Bolo nejaké predbežné opatrenie vydané súdom predtým? Na základe čoho škola vydala dieťa sociálnym pracovníkom? Je veľa otázok na ktoré by som rada spoznala odpoveď. Sú v bezpečí deti v školách?

Rodičia Samka majú viac detí, no predsa to neznamená, že sa o ne nestarajú. Deti sú v určitom veku vzdorovité. Majú veľkú fantáziu. Samko je práve v tom kritickom veku. Dôležitá je práca s rodinou. Existujú sociálny pracovníci, ktorý vedia odborne vysvetliť a poradiť čo je v najlepšom záujme dieťaťa. Veľakrát je potrebné požiadať o pomoc terapeuta, psychológa a iných odborníkov.

Musím podotknúť, že s prípadmi podobného charakteru sa stretávam v zahraničí. Tiež dochádza k odobratiu na základe možného rizika. V takom prípade odoberú všetky detí žijúce v domácností.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *