Keď zazvoní telefón

Telefón sa stal súčasťou môjho života. Je stále so mnou.

Odo dňa kedy som založila organizáciu Lúč pre Dieťa – A Ray of Sunshine for a Child, sa bez mobilu sa ani nepohnem. Stal sa mojim neoddeliteľným spoločníkom.

Pred pár dňami mi zazvonil. Z druhej strany sa ozvalo „Naše dieťa nám odobrali a my rodičia nevieme prečo …“

Pri počutí takýchto slov mi prebehnú zimomriavky. Nad hlavou sa mi objavil otáznik, je to vôbec možné? Počas rozhovoru bolo jasné, že rodičia sú veľmi inteligentný, vzdelaný a doteraz nemali žiadne problémy. Počas  rozhovoru vysvitlo, že dieťa im bolo odobraté bez dokumentu ktorý by nasvedčoval o nejakom vážnom porušení rodičovských práv, o obvinení zo zanedbania starostlivosti, alebo akokoľvek opodstatňoval, vysvetľoval to čo sa stalo.

Pod stresom a nátlakom odporúčali sociálne pracovníčky rodičom, že pre najlepší záujem dieťaťa je potrebné, aby podpísali sekciu 20. To znamená – dobrovoľné odovzdanie dieťaťa na 8 týždňov.

Skoro som odpadla od tejto informácie. Dobrovoľne odovzdať dieťa! Ja plne chápem, že všetko je nečakané, rýchle, rodič má strach a v tej chvíli nedokáže normálne rozmýšľať, no a stres dokáže celú situáciu iba zhoršiť.

V minulosti sme už mali prípad, kde sme dopodrobna rozoberali spomínanú sekciu 20. V tom momente som  si bola vedomá, že čas hrá proti nim. Táto sekcia sa dá zrušiť do 48 hodín. Potom je to už nemožné. Rodičia ešte v noci písali žiadosť o zrušenie, aby to stihli v stanovenom termíne. Tu v tomto prípade boli porušené viaceré práva, právo na advokáta a právo na tlmočníka. Rodičia nemali ani tušenie čo podpisujú, napriek tomu, že plynule hovoria anglickým jazykom.  Anglický jazyk je svojim spôsobom zložitý. Zvlášť pri formuláciách v dokumentoch si človek v rýchlosti a pod stresom nemusí správne pretlmočiť pravý význam textu do svojho jazyka. Tak vážny právny úkon môže byť vykonaný iba v prítomnosti právneho zástupcu, ktorý je povinný vysvetliť význam dokumentu, čo sa stáva právoplatným jeho podpísaním a čo pre rodičov znamená jeho nepodpísanie. Každý prisťahovalec má právo na tlmočníka, ktorí ovláda právne pojmy.

Hneď ráno sociálna služba telefonicky oznámila, že zrušenie sekcie 20 nie je správne pre ich dieťa. Pokiaľ to tak rodičia chcú hneď bude súdne pojednávanie.

Bez súdneho pojednávania, súdneho príkazu, či príkazu prokurátora nemá právo dôjsť k odobratiu dieťaťa. Tu sa to však stalo … ba čo viac, rodičia ani nemajú kópiu o podpísaní sekcie 20, nemajú doklad o tom, že im dieťa odobrali, kto ho odobral, na základe akého rozhodnutia, z akého dôvodu … prosto nič.

Medzičasom sa už uskutočnilo prvé urgentné súdne pojednávanie, ďalšie bude o pár dní …Verím, že súd dieťa vráti milujúcim rodičom.

 

Dieťa je Dar, nie tovar!

Dagmar

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *