Ponúkam pohľad terapeutky Inso Kim Berg na potreby detí a rodičov, ktoré zdokumentovala na základe svojich skúseností, a ktoré využívam, ako všeobecné pracovné hypotézy v systemickej psychoterapii. Zároveň ich predkladám na zamyslenie najmä rodičom detí, ale aj odbornej a laickej verejnosti. Tieto slová by možno mohli visieť aj na nástenkách súdov, sociálnych úradov, polícii, školách a ďalších inštitúciách, ktoré pracujú s deťmi.
Čo majú radi deti:
- deti by chceli, aby ich rodičia boli na nich pyšní
- deti potrebujú robiť rodičom (učiteľom, vychovávateľom…) radosť, aby sa z nich tešili
- deti od útleho veku potrebujú byť súčasťou určitej sociálnej skupiny
- deti potrebujú byť aktívne a zúčastňovať sa aktivít druhých
- deti sú zvedavé a sú nadšené pre nové veci
- deti sú radi prekvapované a chcú prekvapovať druhých
- deti radi vyjadrujú druhým svoje názory
- deti sa radi rozhodujú, preto im dávame možnosti a hľadáme priestor, kde by sa mohli rozhodnúť. Vyjadrujeme im tak dôveru. Aj keď je to vždy riziko, vypláca sa, pretože dieťa vyrastá s pocitom, že mu niekto dôveruje.
Čo si prajú rodičia:
- aj rodičia chcú byť pyšní na svoje deti
- potrebujú mať pozitívny vplyv na svoje deti
- potrebujú počuť názory na svoje deti, v čom sú ich deti dobré
- rodičia chcú dobré vzdelanie pre svoje deti, dobrý základ pre ich budúcnosť potrebujú vedieť, že ich deti sa budú mať lepšie
- rodičia chcú mať dobré vzťahy so svojimi deťmi
- rodičia chcú mať nádej vo svojich deťoch
- chcú byť dobrými rodičmi, potrebujú to cítiť, že nimi aj sú (keď prichádzajú na terapiu majú veľký strach, že budú obvinení, ako sú obviňovaní v škole, u lekára, na súde…)
Inso Kim Berg bola známou odborníčkou v práci predovšetkým s problémovými rodinami, s delikventnou mládežou a ich rodinami. Svojim prístupom a na riešenie orientovanou terapiou zmenila pohľad na rodinu a na prácu s ňou. Navzdory odlišnosti rodín, mnoho odborníkov tvrdí, že kľúčové je naučiť sa pracovať s rodinami, ktoré sú plné bezmocnosti a zlosti, cítia sa obmedzované, nie sú motivované a sú v odpore, ktoré nechcú aby sa s nimi pracovalo. Pracovníci by mali mať jasnú predstavu o tom ako s takýmito rodinami pracovať. Práve svojimi konceptmi o spolupráci Inso Kim Berg túto požiadavku splnila. Z môjho pohľadu v knihe „Posilnenie rodiny“ ponúka prístup diametrálne odlišný než je zvykom v inštitúciách na Slovensku. Z toho dôvodu by jej odkaz mohol byť inšpiráciou a modelom pre prácu s rodinami a to nielen na Slovensku.
„Každý o rodine vie toho veľa, pretože sme v nejakej rodine vyrastali všetci. A predsa, čím viac vieme, tým viac sa zdá, že vieme menej. Všetky rodiny vyzerajú rovnako, a predsa je každá iná. Rodina je úžasná inštitúcia, je zdrojom toľkej hrdosti i toľkej hanby, je tak posilňujúca i tak vyčerpávajúca, tak starostlivá i tak náročná, tak zrozumiteľná i tak mätúca.“ Inso Kim Berg (1934-2007)
Autorka článku: Eva Danková, pracuje ako terapeutka,
Viac na adrese:
www.psychoterapia-emdr.webnode.sk