V sobotu 17. januára 2026 sa Kultúrny dom Lehota zaplnil smiechom, pestrými farbami masiek a vôňou čerstvo upečených šišiek. Občianske združenie Lúč pre dieťa zorganizovalo 3. ročník podujatia Karneval a Lehotská šiška, ktorý opäť spojil detskú radosť, fašiangové tradície a príjemné komunitné stretnutie.
Karneval plný smiechu a zábavy
Podujatie odštartovalo o 14:00 hod. karnevalom pre deti aj dospelých. Deti v nápaditých maskách si užili popoludnie plné hier, smiechu a súťaží, do ktorých sa s radosťou zapájali aj rodičia. Vyskúšali si chôdzu na chodúľoch, triafanie pohárovej pyramídy a veľkým potešením bol aj macík – maskot, ktorý ešte viac spríjemnil karnevalovú atmosféru.
O občerstvenie bolo postarané – nechýbala cukrová vata, čajík, cukrovinky a pre istotu ani svietiace balóniky, ktoré potešili najmenších.















Lehotská šiška – chuť tradície
O 16:30 hod. nasledovala ochutnávka a vyhodnotenie súťaže Lehotská šiška 2026. Do súťaže sa zapojili šikovné gazdinky so svojimi domácimi receptmi, ktoré rozvoňali celý kultúrny dom. Všetky šišky chutili výborne – nezvýšil sa ani jeden kúsok. Súťažiace boli za svoju snahu odmenené milým darčekom na pamiatku.
Výsledky súťaže Lehotská šiška 2026
🥇 1. miesto: Mária Držíková
🥈 2. miesto: Lenka Križková
🥉 3. miesto: Julka Pavelová
Víťazkám srdečne gratulujeme a ďakujeme všetkým súťažiacim za účasť a vynikajúce šišky.
Hudba a spev zo srdca
Počas ochutnávky nám na harmonike zahral Tónko Nováček, ktorý vytvoril príjemnú a uvoľnenú atmosféru. Spoločne sme si k jeho hre zo srdca zaspievali a užili si chvíle plné pohody, smiechu a dobrej nálady. Hudba a spoločný spev dodali popoludniu pravú dedinskú atmosféru.
Šikovné ručičky zaujali každého
Veľký ohlas mala aj výstavka prác Šikovných ručičiek v Lehote. Návštevníci obdivovali háčkované predmety, vajíčka vytvorené rôznymi technikami, sviečky, kabelky, klobúčiky aj obrázky. Pripravené ukážky plstenia a háčkovania pritiahli pozornosť detí aj dospelých – mnohí sa zastavili, aby sa pozreli, ako sa pracuje s valcom, niťami a paličkami. Plstenie deti natoľko nadchlo, že niektoré takmer zabudli, že sú na karnevale. Naším veľkým potešením bolo, že si deti odniesli domov vlastné výrobky, ktoré si samy vytvorili.
Pohoda aj pre rodičov
Rodičia si mohli oddýchnuť pri káve z rodinnej pražiarne Coffee Veronia, posedieť si s priateľmi a podporiť miestne tradície i komunitné aktivity.
Podujatie Karneval a Lehotská šiška 2026 sa nieslo v znamení radosti, spolupatričnosti a krásnych tradícií.
Poďakovanie
Na záver ďakujeme všetkým za podporu – Obecnému úradu Lehota za spoluprácu, dobrovoľníkom za prípravu, celý chod aj ukončenie podujatia Julke Pavelovej, Katke Mesáročovej, Kristíne Kutálekovej, Janke Ďuricovej, Peter Kutálek, Ali kutálek foto, Tóna Nováček harmonika, Diana Moravčíková. Všetkým zúčastneným, ktorí svojou prítomnosťou, úsmevmi a dobrou náladou prispeli k vydarenej akcii.
Už teraz sa na vás tešíme na našich ďalších stretnutiach Šikovné ručičky v Lehote každý pondelok od 15:30 do 17:30 v kultúrnom dome, na 2. benefičnej tancovačke 23.05.2026 a na nezabudnuteľnej, už tradičnej rodinnej opekačke rozlúčka s prázdninami.
Sledujte nás našej www.lucpredieta.com, fb stránka Lúč pre Dieťa, fb stránke Šikovné ručičky v Lehote.











Dagmar Szabó






















